دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است

از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر تاکنون دو میلیون واحد به متقاضیان واگذار گردیده و از 300 هزار باقی مانده 150 هزارتای آن متقاضی ندارد. از سوی دیگر طرحی که از آن به عنوان جایگزین مسکن مهر با جامعه هدف اقشار متوسط یاد می گردد روی میز دولت قرار گرفته است.

دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است

به گزارش خبرنگاران، مسکن مهر به روزهای خاتمهی خود نزدیک می گردد. با این حال به دلیل نبود بودجه مناسب بخش عمده سایت های مسکن مهر فاقد خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب است. تا قبل از جهش نرخ ارز عنوان می شد تکمیل زیرساخت های مسکن مهر 11 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه لازم دارد. با این حال شرکت عمران شهرهای جدید برنامه هایی را برای استفاده از توان بخش خصوصی در تکمیل خدمات رفاهی سایت های مسکن مهر به کار گرفته است.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید که روز چهارشنبه برای افتتاح 25 طرح عمرانی به ارزش 150 میلیارد تومان به شهر جدید صدرا سفر نموده بود، در جریان این مراسم گفت: از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر کشور نزدیک به دو میلیون واحد به متقاضیان آنها واگذار گردیده است. 150 هزار واحد مسکن مهر نیز حداکثر تا خاتمه دولت دوازدهم تحویل داده می گردد و حدود 150 واحد باقی مانده نیز هیچ متقاضی ندارد.

حبیب الله طاهرخانی به کمبودهای جدی در سایت های مسکن مهر سراسر کشور اشاره و تاکید نمود: دولت با تمام توان می کوشد به لحاظ استانداردسازی محیط زندگی مردم در این واحدهای مسکونی، آنها را به سطح متوسط شهری ارتقا دهد و خدمات اولیه مسکن های مهر را تامین کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی این را هم گفت که به زودی پرونده تحویل واحدهای مسکن مهر به متقاضیان بسته خواهد شد اما کار دولت برای تامین خدمات مورد احتیاج به این مجتمع ها همچنان ادامه دارد.

جانشین مسکن مهر به زودی می آید

دولت یازدهم و دوازدهم طرح مسکن مهر را به دلیل نبود زیرساخت های مناسب در بیابان، مسائل اجرایی و اثرات نامطلوب بر اقتصاد کشور، متوقف و به تکمیل واحدهای باقی مانده بسنده کرد. از سوی دیگر احتیاج به مسکن در کلانشهرها به شدت احساس می گردد. برنامه دولت این است که با توجه به زیرساخت های مناسب در کلان شهرها نوسازی بافت های فرسوده را اولویت برنامه های خود قرار دهد که البته این هدف نیز با مسائلی روبرو است.

از سوی دیگر قرار است طرحی جایگزین مسکن مهر گردد اما این بار دولت مجری طرح نیست؛ زیرا همواره کارشناسان عنوان می نمایند که دولت ها سازندگان خوبی نیستند و بهتر است کارها به بخش خصوصی واگذار گردد. مسوولان اذعان دارند که اگر مسکن مهر هم از ابتدا به بخش خصوصی واگذار می شد تا الان به خاتمه رسیده بود. بر این اساس شرکت عمران شهرهای جدید در قالب طرح های مشارکت با بخش خصوصی، احداث 50 هزار واحد مسکن را تا خاتمه سال کلنگ می زند. جامعه هدف این طرح نیز اقشار متوسط هستند؛ چرا که عمده مخاطبان مسکن مهر، اقشار ضعیف بودند و به همین دلیل دولت قصد دارد با هدف تعاملات اجتماعی در شهرهای جدید تنوع جمعیتی ایجاد کند.

مدتی پیش مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در تشریح جزییات این طرح عنوان نموده بود: عملیات احداث 50 هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. سال جاری در هفته دولت 12 پروژه مسکونی را شروع می کنیم که 10 هزار واحد را شامل می گردد. در دهه فجر 50 هزار واحد مدنظر قرار می گیرد. این پروژه ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر شروع می گردد. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیتهای مولد برود.

پیشنهاد واگذاری واحدها به خانه اولی ها

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: مذاکراتی با بانک مسکن داریم که بتوانیم عرضه این 50 هزار واحد را به تقاضا نزدیک کنیم. مثلا لیست کسانی که برای مسکن یکم ثبت نام نموده اند دریافت می کنیم و با آنها برای واگذاری واحد در قالب این پروژه مذاکراتی انجام می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که واحدها متناسب با تقاضا انجام می گردد یا خیر، اظهار کرد: مجموعه شهرهای جدید قبل از شروع مسکن مهر تماما با الگوی مشارکت مدنی ساخته شد اما قطعا افرادی که در این 50 هزار واحد با ما شریک می شوند تقاضای بازار را در نظر می گیرند. سازندگان ابتدا مطمئن می شوند که اگر واحدها را تکمیل نمایند می تواند در بازار به فروش برسانند. ما هیچ محدودیتی از لحاظ قیمت گذاری برای سازندگان در سهم خودشان قائل نمی شویم. در بحث خانه اولیها هم هیچ اجباری نیست که واحدهای مدنظر ما را خریداری نمایند و خودشان در این زمینه حق انتخاب دارند. 10 هزار واحدی که شروع خواهیم کرد با سود 18 درصد با انبوه سازان قرارداد بسته ایم که قطعا با این درصد سود محاسبه نموده اند برایشان صرفا اقتصادی دارد.

واگذاری واحدها در قالب مسکن اجتماعی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اضافه کرد: بخشی از واحدهایی که مربوط به ما است را همزمان با سازندگان که پیش فروش می نماید واگذار می کنیم. اما موضوع این است که قصد داریم سهم خود را در قالب برنامه وزارتخانه استفاده کنیم. مثلا سهم خود را به بنیاد مسکن قرار بدهیم که در قالب مسکن استیجاری استفاده کند. این موضوعات تابع عرضه مالی اقتصادی خواهد بود ولی قطعا بخشی از واحدها را در اختیار مسکن اجتماعی قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید